Через війну багато українців втратили роботу. За даними Нацбанку, у 2022 році рівень безробіття становив 22%. За оптимістичним прогнозом, він дещо зменшиться на кінець 2023 року — до 19%. І все ж це дуже велика цифра, яка означає, що кожна п’ята працездатна людина не може знайти постійну роботу. Варто також врахувати, що до цієї статистики не включені ті, хто виїхав за кордон та отримав там тимчасовий притулок.
Отже, ситуація далеко не найкраща. Але це не привід опускати руки та сподіватися, що завтра проблеми розв’яжуться самі собою. Навпаки, це стимул пробувати щось нове, шукати альтернативні способи заробітку та поліпшувати свій фінансовий стан самостійно. У цій статті я поділюся своїм досвідом і розкажу, як стати фрилансером. Прочитавши її, ви дізнаєтеся, як заробляти гроші, залишаючись незалежним від керівників, але не беручи на себе всі ризики бізнесу.
Підписуйтесь на мій телеграм канал про маркетинг!
Хто такі фрилансери
Про те, що таке фриланс, я вже писав у своєму блозі, але неможливо розповісти, як ним стати і не зачепити хочаб трошки і це питання.
Фрилансер — це самозайнята особа або вільнонайманий працівник. Він надає послуги іншим фізичним та юридичним особам, не укладаючи з ними трудових контрактів. У таких відносинах він є індивідуальним підприємцем, який зобов’язується виконати певну роботу за обумовлений гонорар.
Фрилансер самостійно шукає для себе завдання, які можуть публікуватися на спеціальних біржах, у спільнотах у соцмережах, на сайтах компаній або на інших майданчиках. Зазвичай вважається, що такий фахівець береться лише за короткочасні проєкти, після чого переходить до нового замовника. Проте сьогодні бізнес часто наймає фрилансерів для тривалої співпраці, у результаті чого вони стають позаштатними працівниками. І все ж вони мають набагато більше свободи порівняно зі звичайними співробітниками — можуть брати додаткову роботу «на стороні», не обмежені внутрішнім розпорядком компанії, обирають для себе оптимальний розпорядок дня.
Ще одна перевага фрилансу полягає в тому, що вам не обов’язково обмежуватися однією професією та одним видом робіт. Ви можете надавати послуги в будь-якій сфері, де маєте певний рівень компетенції. Наприклад, під час створення сайтів мені довелося бути і вебмайстром, і дизайнером, і копірайтером, і сеовцем, і навіть трохи програмістом.
Популярність фрилансу в Україні стрімко зростає. Ще у 2019 році пів мільйона українців, тобто майже 3% економічно активного населення, називали себе фрилансерами. У 2022 році ця цифра дещо зменшилася, але у 2023 повернулася до колишнього рівня та навіть продовжила зростати. За даними Freelancehunt, попит на послуги фрилансерів у 2023 році збільшився на 84% — здебільшого через орієнтацію українських компаній на західні ринки. Для людей, які були змушені покинути свої домівки та змінити звичний спосіб життя, фриланс став основним джерелом доходу.
Приклади професій для фрилансера
Якщо вмієте щось добре робити, ніколи не робіть це безкоштовно. Фриланс — це чудова можливість трансформувати ваші знання у стабільний дохід. Ви можете надавати послуги в будь-якій сфері, якщо вони мають попит і замовники готові платити за них гроші.
Коли я проводив дослідження, як стати фрилансером з нуля, мою увагу привернули досить прості професії, які потребують мінімальної підготовки та дають можливість починати заробляти просто зараз:
- Тестування програмного забезпечення (QA);
- Дистанційна техпідтримка;
- Копірайтинг;
- Набір, редагування та переклад текстів;
- Просування в соцмережах (SMM).
Якщо ж ви вже маєте певні знання та досвід роботи, можна шукати для себе професію серед найпопулярніших. За даними порталу Work.ua, це:
- Оператори колцентрів;
- Розробники програмного забезпечення;
- Вебдизайнери;
- Адміністратори інтернет-магазинів;
- Диджитал-маркетологи.
Проте це далеко не повний список професій, з якими можна почати заробляти на фрилансі. Ви можете дізнатися більше з моєї статті про заробіток онлайн, де я розглядаю кожну спеціальність із погляду складності, часу на підготовку та потенційного доходу.
Переваги та виклики
Особисто я ціную першу частину слова «фриланс» — «free», тобто свободу й незалежність. Для мене такий формат роботи означає комфорт, вільний час на дозвілля і навчання та можливість експериментувати з новими напрямами діяльності. Зараз я вже не працюю на фрилансі, бо знайшов правильне для себе місце, але зараз не проце.
Проте є також інші переваги фрилансу для початківців, які зробили його настільки популярним в Україні та в усьому світі:
- Можливість обирати замовників і завдання. Якщо вас щось не влаштовує, просто відмовтеся і продовжуйте пошуки. Поки ви не підписали договір, ніхто не змусить вас братися за певну роботу.
- Комфортне робоче місце. Облаштовуйте його так, як хочете самі: купуйте потужний ігровий комп’ютер, зручне крісло й кілька моніторів. Можна працювати в ліжку, а можна — у дорозі, якщо це для вас зручно.
- Відсутність контролю за вашою діяльністю в більшості випадків. Багато фрилансерів зізнаються, що в перервах вони запускають улюблені ігри, дивляться серіали чи навіть дрімають. І це ефективно, адже таке розвантаження мозку збільшує продуктивність! Але уявіть, що станеться, якщо ви будете займатися цим в офісі.
- Економія. Працюючи вдома, ви не витрачаєте гроші на транспорт, обіди в їдальнях, каву з колегами та навіть на ділові костюми. Багато фрилансерів називають це головним фактором, який змусив їх відмовитися від офісної роботи.
- Менша відповідальність порівняно із власним бізнесом. Фрилансер працює самостійно та дуже рідко інвестує власні гроші. Навіть якщо ви будете змушені повернутися до інших способів заробітку, ваші витрати будуть мінімальними.
Я досить довго працюю на фрилансі, а тому мені дісталася така перевага, як плавний старт і можливість неспішно ознайомитися з усіма особливостями ринку. Проте людям, які тільки починають дізнаватися, з чого почати фриланс, уже не варто розраховувати на це. Наразі конкуренція дуже висока — компаніям, що хочуть працювати з вільнонайманими фахівцями, є з кого обирати. Звідси основний мінус — доведеться починати з малого та покладати всі сили на побудову репутації (власного бренду). До недоліків фрилансу також належать:
- Нестабільний дохід. Заробіток залежить від того, скільки та як ви працюєте. Майже кожному фрилансеру доводилося сидіти без роботи певний період — кілька днів або навіть тижнів. Будьте готові до цього та створюйте «фінансову подушку безпеки» про всяк випадок.
- Труднощі з дисципліною. Ось комп’ютер з іграми, ось телевізор із серіалами, ось телефон із соцмережами, щось давно я вже не прибирав, а взагалі непогано було б сходити з друзями на каву… Якщо вам важко концентруватися, можна орендувати робоче місце в коворкінгу, але тим самим ви позбавите себе частини переваг фрилансу.
- Менша соціальна активність. Працюючи вдома, ви рідше спілкуєтеся з людьми та взагалі виходите з помешкання. Для екстравертів це може бути мінусом, хоча інтроверти називають це додатковим плюсом.
- Відповідальність: хоча й менша, ніж у бізнесі, але більша, ніж у компанії. Вам доведеться реєструвати статус фізичної особи-підприємця (ФОП), вести бухгалтерію та вчасно сплачувати податки. Ця робота, хоч і не важка, подобається далеко не кожному. Тож багато фрилансерів наймають бухгалтерів на аутсорсі.
Як стати фрилансером
Першим кроком буде вибір напряму, в якому ви збираєтеся працювати. Існує кілька способів визначити, з чого почати фриланс:
- Продовжити свою кар’єру як самозайнятий фахівець. Якщо ви вже працювали на певній посаді в компанії, можна скористатися цим досвідом. Перейшовши на фриланс, можна залишати собі більшу частку доходу, хоча й ваші ризики також збільшаться пропорційно.
- Займатися тим, що вам подобається. Писати тексти, малювати, рекламувати бізнес, створювати сайти чи писати код для комп’ютерних ігор. Перетворивши хобі на заробіток, ви завжди будете мотивовані до роботи. Хоча з часом це може перетворитися на рутину, що призведе до вигоряння. Але це вже зовсім інша історія…
- Монетизувати свої знання. Навчалися в університеті на маркетолога чи колись проходили курси есемемника? Не дозволяйте витраченому часу та грошам пропадати дарма — освіжіть знання і зробіть їх базою для постійного доходу.
- Обрати перспективний напрям. Порівняйте різні професії, враховуючи потенційний дохід, рівень складності та час на підготовку. З’ясуйте, яка спеціальність буде для вас найвигіднішою, і починайте навчатися. Ви можете обрати для себе курси, займатися з ментором або просто знайти докладні інструкції.
Побудова особистого бренду
Я вже говорив, що фрилансери, які починають працювати у 2023–2024 роках, потрапляють у середовище з високою конкуренцією. У середньому на одного замовника припадає 2,5 виконавця, а в деяких вузьких нішах це співвідношення може досягати 1:25. Тож на початку вам доведеться стати в довгу чергу, чекати свого щасливого моменту та відчайдушно демпінгувати, привертаючи увагу замовників низькими цінами.
Проте таким чином багато не заробиш. Тому, починаючи з перших замовлень, необхідно працювати на репутацію, поступово розбудовуючи власний бренд.
Його елементами будуть:
- Сторінки в соціальних мережах. У той момент, коли ви вирішуєте стати фрилансером, вони перестають бути вашим особистим простором. Вам необхідно підтримувати імідж відповідального професіонала, готового братися за складну роботу та дотримуватися домовленостей. Якщо дуже хочете, створюйте окремі профілі для особистого спілкування та фрилансу. Це матиме додатковий плюс — полегшить просування професійної сторінки.
- Власний сайт. Як мінімум проста візитка з короткою інформацією, яку зазвичай публікують у резюме. Краще — особистий блог зі статтями на професійні теми. Ідеально — посадкова сторінка з кнопками замовлення, контактними даними, умовами співпраці та іншими комерційними елементами.
- Професійні акаунти на біржах та інших платформах. Так, це платна послуга, за яку доведеться віддавати гроші щомісяця. Але вона корисна — замовники готові віддавати дорожчі замовлення власникам преміальних акаунтів. Якщо платформа надає таку можливість, варто також проходити різноманітні атестації, результати яких будуть відображатися у ваших профілях.
- Сертифікати. Технологічні гіганти на зразок Microsoft, Google, Adobe, OpenAI та інших компаній пропонують власні програми атестації фахівців. Їхні сертифікати будуть найкращим підтвердженням вашої кваліфікації для більшості замовників.
- Репутація у професійних спільнотах. Відповідайте на питання в соціальних мережах і на спеціалізованих сайтах. Допомагайте людям розв’язувати проблеми, що стосуються вашої професії. Так ви створюєте імідж експерта та привертаєте увагу потенційних клієнтів.
І головне — не забувайте про портфоліо! Це перше, про що спитає вас потенційний замовник. Відберіть кілька своїх найкращих робіт, які відповідають таким критеріям:
- мають високу якість, добре показали себе в реальних умовах;
- різнопланові — демонструють ваші таланти з різних боків;
- зрозумілі — необхідно, щоб замовник міг самостійно розібратися в характері вашої роботи та переконатися у вашому професіоналізмі.
Пошук клієнтів
Більшість фрилансерів починають зі спеціалізованих платформ. Фактично це біржі, де клієнти публікують свої замовлення та чекають на пропозиції виконавців. В Україні найпопулярнішими з таких сайтів є:
Проте я рекомендую не затримуватися на українському ринку надовго. Ціни тут нижчі від світових. До того ж багато замовників просто купують результати вашої роботи та перепродають іноземним покупцям. Щоб працювати без посередників та отримувати кращі заробітки, варто переходити на міжнародні біржі, наприклад:
У деяких сферах діяльності можна стати фрилансером з нуля, не відвідуючи ці біржі. У соціальних мережах існує багато професійних спільнот, де замовники шукають виконавців. Тож рекомендую вам підписатися на відповідні сторінки у Facebook та на профільні Telegram-канали. Якщо ви шукаєте роботу дизайнера, додайте до цього списку Instagram і Pinterest, а якщо плануєте працювати у сфері SMM — TikTok і YouTube.
І ще одна особиста порада: цінуйте особисті зв’язки. Я отримав приблизно третину найприбутковіших замовлень завдяки персональним рекомендаціям. Залишайтеся на зв’язку із клієнтами після завершення проєктів, підписуйтеся на їхні особисті та професійні сторінки, надсилайте привітання до визначних дат. Загалом — дотримуйтеся правил ділового нетворкінгу.
Проте біржі та професійні спільноти — це тільки початок. Вашою головною метою буде довгострокова співпраця з постійними клієнтами. Це набагато зручніше й вигідніше — вам не доведеться постійно витрачати час на пошук замовлень та перечікувати періоди затишшя. У вас постійно буде робота, у якій ви добре орієнтуєтеся і від якої отримуєте стабільний дохід.
Ціноутворення у фрилансі
Обговорювати конкретні ставки й цифри немає сенсу, адже вони залежатимуть від професії, досвіду фахівця, характеру роботи та багатьох інших факторів. Замість цього я розкажу про популярні моделі ціноутворення та методи, які використовуються в розрахунку вартості послуг.
Фрилансери можуть приймати оплату в такій формі:
- Погодинно. Найпопулярніша модель, яка дає можливість справедливо оцінювати ваші зусилля. Але деякі замовники переживають, що фрилансери свідомо завищують показники в рахунках. Тож, якщо ви хочете працювати на таких умовах, готуйтеся до встановлення трекерів робочого часу. Це програми, які будуть відстежувати вашу діяльність і доповідати клієнту.
- Відрядно. За тисячу знаків без пробілів, за кількість рядків коду, за відретушовані фотографії, за секунди обробленого відео тощо. Ця модель оптимальна для оцінювання типових рутинних завдань, але не для складних проєктів, що потребують індивідуального підходу. До того ж не у всіх професіях можна визначити базову одиницю роботи.
- За проєкти. Виконавець називає остаточну цифру, яка надає замовнику можливість отримати готовий результат. Це непрозора модель, яка не завжди дає змогу справедливо оцінити вартість роботи. Але іноді в неї немає альтернатив — особливо коли мова йде про креативні проєкти, де на перше місце виходить генерація ідей.
- За цінність продукту. Фактично фрилансер отримує відсоток від доходу чи прибутку. Проте він ділить із замовником і ризики: якщо продукт не матиме успіху, фахівець також не зможе заробити на ньому. Така схема характерна для стартапів, які поки не можуть дозволити собі платити великі гроші найманим співробітникам.
Коли я тільки почав заробляти на фрилансі, у мене також виникало питання: як саме оцінювати свої послуги? Яку ціну встановити, щоб не відлякувати клієнтів, але й не втрачати потенційний дохід? Де та сама золота середина? Відповідь можна знайти кількома способами:
- Від середньої ринкової ціни. Найпростіший метод, з якого починають більшість фрилансерів. Колись ним користувався і я. Відкривши біржу чи професійний паблік, ви дивитеся, скільки в середньому беруть за цю роботу інші люди. Якщо ваша кар’єра тільки починається, віднімайте від цієї цифри до 30–50%, а якщо ви вважаєте себе справжнім експертом — додавайте.
- Від ставки в умовах повної зайнятості. Візьміть середній оклад найманого співробітника в тій самій сфері. Розділіть його на кількість робочих годин у місяці. Під час оцінки проєкту помножте цю цифру на фактичні чи планові витрати часу.
- Від витрат. Порахуйте, скільки ви витрачаєте на місяць — на оренду житла, податки, комунальні послуги, їжу тощо. Додайте до цієї цифри бажаний прибуток — скільки б ви хотіли відкладати на майбутнє. Я раджу закладати не менш ніж 20% — це буде абсолютно справедливо для більшості галузей.
- Від власної репутації. Тут важливо точно оцінювати свою кваліфікацію та «відчувати ринок». Звичайно, цифри будуть відрізнятися залежно від професій, але я можу поділитися власними розрахунками. На початку я орієнтувався на середню ринкову ціну, а коли відточив навички — на середню ціну в ТОП-5 пропозицій конкурентів. Якщо я бачив, що моя пропозиція унікальна та не має аналогів, то сміливо додавав 50% до найдорожчої пропозиції переді мною.
Управління фриланс-бізнесом
Почнемо з того, що вам необхідно легалізувати свою діяльність, оформивши статус ФОП. У відповідній статті я розповідав, чому це зручно та вигідно для будь-якого фрилансера, тож зараз не буду загострювати увагу на цій темі.
Щоб побудувати репутацію, на початковому етапі вам потрібно буде приділяти чимало уваги організації робочого процесу. Від себе я можу дати такі поради:
- Завжди ставте розумні терміни. Закладайте в них як мінімум 25% часу на форс-мажор. Краще здати проєкт раніше та перевершити очікування, ніж запізнитися та розчарувати клієнта.
- Починайте роботу тільки після отримання чіткого технічного завдання (ТЗ). Працювати з побажаннями, висловленими в особистому листуванні, можна тільки тоді, коли ви знаєте клієнта роками та вмієте читати його думки. Однак і в цьому випадку є свої ризики.
- ЗАВЖДИ беріть передплату — як мінімум у розмірі 50% від узгодженої ціни. Це правило також можна порушувати лише для постійних клієнтів, у яких ви впевнені.
- Постійно підтримуйте комунікацію із замовником. Якщо потрібно, звітуйте про стан виконання робіт і діліться проміжними результатами. Ніколи не зникайте з горизонту — інакше ви ризикуєте потрапити до чорного списку й отримати бан на біржі фрилансу.
- Обговорюйте критерії якості. Вони також мають бути прописані в технічному завданні. Це дає можливість визначити відповідальність сторін у разі виникнення суперечок.
- Встановлюйте ліміт за правками. Золотим стандартом у багатьох галузях фрилансу є два етапи правок. Наступні зміни вважаються додатковими роботами та оплачуються відповідно до ваших методів ціноутворення.
Особиста порада для фрилансерів-початківців. Навіть якщо ви працюєте вдома, створіть для себе окреме робоче місце, де ніщо не відволікатиме вас. Це не обов’язково має бути окремий кабінет — достатньо виділити куточок у кімнаті. Подбайте, щоб навколо вас усе було впорядкованим та охайним — застеліть ліжко, приберіть зайві речі й підтримуйте чистоту.
Ще одним важливим нюансом робочого процесу є фінансовий менеджмент. Бухгалтерія для ФОП не дуже складна. Більшості фрилансерів необхідно лише вчасно виставляти рахунки клієнтам. Це можна робити в системі клієнт-банк — у вебінтерфейсі чи в мобільних застосунках. Існують також спеціалізовані бухгалтерські програми на зразок Fairo та Dilovod. Вони підключаються до ваших банківських рахунків за лічені хвилини.
Не забувайте про вчасну сплату податків. Оптимальним вибором для фрилансерів буде ФОП 3-ї групи. А це означає, що вони сплачують єдиний податок (5% від доходу або 3% за умови сплати ПДВ) та єдиний соціальний внесок (22% від мінімальної зарплати). Ви можете подавати звіти в особистому кабінеті платника податків та розраховуватися з бюджетом щомісяця чи раз на квартал.
Розвиток кар’єри фрилансера
Коли ви будете завершувати роботу над першими проєктами, настане час подумати про майбутнє. Важливо не зупинятися на досягнутому, а ставити для себе нові планки успіху. Найпростіший спосіб масштабувати свою діяльність — брати додаткові проєкти. Мені комфортно працювати з двома чи трьома замовниками одночасно, але для вас ця цифра може бути іншою. Важливо знаходити баланс між ними — розподіляти час і зусилля пропорційно складності проєктів та постійно підтримувати комунікацію з усіма клієнтами.
Наступним етапом буде розширення списку послуг. Якщо ви працюєте у сфері вебдизайну, то можете паралельно вивчати графічний дизайн або брендування. У розробленні програмного забезпечення супутніми послугами можуть бути тестування та верстка, у копірайтингу — редагування і переклад текстів. Розширюючи асортимент послуг, ви також підвищуєте тарифи. Багатьом клієнтам вигідніше заплатити більше одному фахівцю, ніж шукати цілу команду для виконання одного завдання.
І знову ж таки варто додати, що вам слід орієнтуватися на довгострокову співпрацю з постійними замовниками. Це дає змогу поєднати переваги фрилансу та традиційної зайнятості, тобто свободу зі стабільним доходом.
Висновки
Фриланс — це унікальна форма зайнятості, яка дає можливість заробляти, зберігаючи незалежність від компаній і керівників. Завдяки їй ви можете працювати, не прив’язуючись до конкретного місця. Фриланс в Україні має великий попит, який тільки збільшився під час повномасштабної війни: наразі понад 500 тисяч наших співвітчизників працюють таким чином.
Фриланс асоціюється в нас із програмуванням, дизайном та інтернет-маркетингом. Проте насправді список професій набагато ширший — віддалено також працюють оператори колцентрів, викладачі, консультанти, рекрутери та інші фахівці. Початківці шукають для себе замовлення на спеціалізованих біржах або у професійних спільнотах у соцмережах.
Проте я завжди раджу фрилансерам шукати клієнтів, згодних на довгострокову співпрацю. Це дає можливість отримувати стабільний дохід, зберігаючи відносну незалежність. Після встановлення таких взаємин із замовником вам залишається тільки обрати правильну модель ціноутворення, організувати робочий процес і налаштувати фінансовий менеджмент.
bestiptv smarters
Sunday 3rd of November 2024
Thank you for the auspicious writeup It in fact was a amusement account it Look advanced to far added agreeable from you However how can we communicate
firestickdownloader
Sunday 6th of October 2024
Excellent blog here Also your website loads up very fast What web host are you using Can I get your affiliate link to your host I wish my web site loaded up as quickly as yours lol
sharedlicense
Monday 30th of September 2024
you are in reality a good webmaster The website loading velocity is amazing It sort of feels that youre doing any distinctive trick Also The contents are masterwork you have done a fantastic job in this topic
igamingpro
Sunday 15th of September 2024
I just could not depart your web site prior to suggesting that I really loved the usual info an individual supply in your visitors Is gonna be back regularly to check up on new posts
twinklecrest
Wednesday 4th of September 2024
Simply wish to say your article is as amazing The clearness in your post is just nice and i could assume youre an expert on this subject Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post Thanks a million and please carry on the gratifying work